Seo ve Optimizasyon

En basit haliyle arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO; aslında web girişimcilerinin, dünyanın en gelişmiş yazılımları karşısında var olma çabasıdır. Asil Reklam Web Tasarım Seo Ekibi okurlarına özel olarak hazırladığımız bu dosyada; seo nedir, seo nasıl yapılır gibi sorulara cevap bulabileceğiniz gibi, arama motorlarının mantalitesi ve çalışma prensipleri hakkında da teknik detaylar bulabileceksiniz.

Şüphesiz web üzerindeki en kaliteli hit arama motorlarında alakalı kelimelerden alınan hittir. Eğer belirli kelimelerde arama yapan kişilerin sitenizi ziyaret etmesini istiyorsanız bunun iki yolu bulunmaktadır. Biri SEO diğeri SEM. Search Engineering Marketing’in kısaltması olan SEM; arama motorları reklamcılığı anlamına gelmektedir. Search Engineering Optimization’ın kısaltması olan SEO ise arama motoru optimizasyonu anlamına gelmekte ve bizim asıl konumuzu teşkil etmektedir.

Kişiler tarafından yapılan aramalara karşı arama motorları tarafından sunulan sonuçlar, belirli bir algoritma ve sistem üzerinden sıralanmaktadır. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’yi baz alalım. Google üzerinde yaptığımız bir aramada karşımıza çıkan sonuçlar bir sistem dahilinde sunulmaktadır. Dünyanın en kompleks kod yapılarından birine sahip olan Google, her arama için web sitelerinin 100’lerce kriterini gözden geçirmekte ve insanlara en faydalı bilgiyi, en hızlı şekilde ulaştırmaya gayret etmektedir. Yıllardır periyodik güncellemelerle sürekli gelişen  Google algoritması her zaman webmasterların ilgi alanı olmuştur ve olmaya devam edecektir. Arama motorlarında belirlenmiş kelimelerde arama yapan kişilere; çalışma yapılan sitenin sonuç listesinin üst sıralarında çıkarılması için yapılan işlemlerin tamamına SEO adı verilmektedir.

SEO TEKNİKLERİ

Zaten internet girişimlerinin en büyük amacı siteye hit sokmaktır. İşte SEO; bu amaca ulaşmanın en gerçek ve doğal yoludur. Eğer siteye işin uzmanları tarafından doğal bir seo çalışması yapılırsa; site yayınlandığı süre boyunca o aramalarda üst sıralarda çıkacak ve belki de yıllarca o kelimelerden gelir elde edecektir.

Ek olarak belirli kelimelerden hit alan bir site; kaliteli içerik üretiyorsa zamanla kullanıcılar tarafından sevilecek ve okurların sosyal medya hesaplarında, forum hesaplarında ve blog hesaplarında doğal yollarla paylaşılmasına neden olacaktır. Zaten Google’nin istediği backlink yapısı da tamamen budur.

Yani SEO bir nevi Google’den ziyaretçi kazanmak ve sitemizi istediğimiz kitlelere ulaştırmak için basamaktır. Eğer o kişiler sitemize girdikten sonra onlara onların seveceği şeyler sunabilirsek; işte o zaman gerçek bir seo çalışması yapmış oluruz ve ömür boyu arama motorlarından gelen trafikle gelir elde edebileceğimiz bir sitemiz olur.
Yazar: asilreklam